درباره افلاک نمای خیام

«افلاک‌نما» مكانی است با سقفی به شكل گنبد با سالنی كه معمولا در مركز آن تجهيزات نوری و كامپيوتری، نصب می‌شود و با استفاده از مجموعه‌ای از نورافكن ها و عدسی‌ها، آسمان، صورت فلكی و ستارگان، بر سقف كروی به نمايش درمی‌آيد و تصاوير بديعی از كرات وستارگان به صورت جلوه‌های ويژه بازسازی می‌شود، آنچنان كه تماشاگران خود را كاملا در فضای نامتناهی احساس می‌كنند. افلاک‌نمای خیام ۲ هزار و ۸۸۹ متر مربع زیربنا داشته و قطر گنبد آن ۳۰ متر می‌باشد و ۴۲۰ نفر ظرفیت دارد، این افلاک‌نما بزرگترین افلاک‌نمای ایران و خاورمیانه و در زمره بزرگ‌ترین افلاک‌نماهای جهان است. طراحی این سازه از مقبره خیام الهام گرفته شده و رنگ فیروزه‌ای به کار رفته در آن نیز نشانگر نگین شهر نیشابور یعنی فیروزه است.
افلاک‌نمای خیام از یک پروژکتور اپتومکانیکی «اسکای مستر» و هشت پروژکتور دیجیتال که همگی توسط شرکت زایس آلمان ساخته و نصب شده‌اند استفاده می‌کنند. با استفاده از این پروژکتورها و تصاویرسازی‌های کامپیوتری انجام شده، تماشاگران می‌توانند به تماشای برنامه‌های نجومی بدیع و آموزنده بنشینند، در فضا سفر کنند و آسمان هر دوره‌ای از تاریخ و چه بسا آسمان همان لحظه را با بهترین کیفیت و در محیطی راحت تماشا کنند.
افلاک‌نمای خیام از سه واحد تشکیل شده است: واحد افلاک نما، مرکز علمی و موزه. تمام محتویات آموزشی و برنامه‌های تماشایی، شبیه‌سازی‌های کامپیوتری و پخش فیلم توسط واحد افلاک نما تهیه و اجرا می‌گردد. این واحدها با هم همکاری می‌کنند تا برای بازدیدکنندگان تجربه‌ای فراموش نشدنی را به ارمغان بیاورند.

با ورود به موزه می‌توانید به گذشته سفر کرده و تاریخچه‌ی علوم مختلف را تجربه کنید. در مرکز علمی قوانین فیزیکی را به نمایش گذاشته‌ایم و قادرید بسیاری از وقایع علمی که در جهان اتفاق می‌افتند را به شکلی ساده در برابر چشمانتان ببینید. همچنین هر ماه برنامه‌های رصدی عمومی و خصوصی و اجراهای نجومی ترتیب می‌دهیم که شرکت‌کنندگان تمام سنین می‌توانند با هر میزان دانش نجومی در آن‌ها شرکت کنند.

گروه‌ها و سازمان‌ها نیز می‌توانند درخواست برنامه خصوصی کرده و واحد افلاک نما برنامه‌ای مختص آن‌ها اجرا خواهد کرد. مجموعه افلاک‌نمای خیام با تیم زبده تجربه‌ای فراموش نشدنی زیر آسمان شب برایتان به وجود خواهد آورد.